NEW! Select language from the list below:

AKTUALNOśCI
Celuloza "CELULOZA" TRAFIŁA DO MUZEUM
Muzeum Twierdzy Kostrzyn wzbogaciło się o cenne zbiory. Pani Alicja Kłaptocz, autorka książek i publikacji na temat naszego miasta, przekazała nam przechowywane przez kilkadziesiąt lat kompletne roczniki czasopisma "Celuloza" (1971-1981). Było to czasopismo lokalne, które przede wszystkim poruszało tematykę związaną z zakładami papierniczymi, ale nie stroniło też od zajmowania się innymi aspektami życia w mieście.. "Po prywatyzacji zakładu nowe kierownictwo zrezygnowało z prowadzenia biblioteki zakładowej, w której pracowałam" - mówi Pani Alicja. "Księgozbiór został rozparcelowany, a ja zaopiekowałam się naszą gazetą. Zrobiłam to z myślą, że kiedyś przekażę te materiały w dobre ręce. Sądzę, że Muzeum Twierdzy jest taką właśnie instytucją". Pani Alicji dziękujemy za zaufanie i cenne materiały. "Celuloza" jest dostępna od dziś w muzealnej czytelni.

Dodano: 27.06.2014

Wycieczka rowerowa NA ROWERACH PO KIETZ
Ostatnia tegoroczna przedwakacyjna wycieczka muzealna zgromadziła bez mała 20 rowerzystów - miłośników historii Kostrzyna. Tym razem celem wyprawy była miejscowość Küstrin-Kietz, do 1945 roku dzielnica naszego miasta. Przewodnikami byli członkowie Stowarzyszenia Historii Kostrzyna Martin Rogge oraz Andy Steinhauf. Uczestnicy zapoznali się z historią Kietz i zobaczyli najciekawsze miejsca tej miejscowości (m. in. most na "Vorflutkanal", wał biegnący wzdłuż kanału, stary cmentarz z 1818 r., Dom Parafialny). Informacje uzupełniane były bogatym materiałem ilustracyjnym. I chociaż wycieczka trwała 2 godz. i 45 min., nie udało się zwiedzić całego Kietz, dlatego też konieczną będzie jeszcze jedna turystyczno-historyczna wizyta u naszych sąsiadów (o terminie poinformujemy). Następna planowana wycieczka muzealna - 31.08. br. w ramach Dni Twierdzy (Międzyrzecki Rejon Umocniony).

Dodano: 24.06.2014

spotkanie NSZZ S 25 LAT WOLNOŚCI
Około 30 kostrzyńskich działaczy opozycji antykomunistycznej spotkało sie w dniu wczorajszym z inicjatywy Muzeum Twierdzy, Kostrzyńskiego Centrum Kultury i NSZZ "Solidarność" przy Arctic Paper celem uczczenia 25 lat życia w wolnej Polsce. Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa IPN oraz wystawa kostrzyńskich pamiątek opozycyjnych udostępnionych przez Jana Czarneckiego i Ryszarda Skałbę. Gośćmi specjalnymi byli Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. prof. Dariusz Rymar, przedstawiciel gorzowskiego oddziału IPN Jarosław Palicki oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność" Jarosław Porwich. Uczestnicy wspominali okres działalności podziemnej, a częściowo również dokonali oceny ostatnich 25 lat, co wzbudziło dość sporo emocji. Część spotkania poświęcono ewentualnej publikacji książkowej poświęconej kostrzyńskiej Solidarności, której wydanie zapowiada Muzeum Twierdzy.

Dodano: 18.06.2014

Martin Rogge WŁODEK ZIĘBA ZE WSPÓLNEJ NA STARYM MIEŚCIE
To oczywiście żart. Znany aktor Mieczysław Hryniewicz odwiedził wprawdzie w dniu wczorajszym kostrzyńskie Stare Miasto i nasze Muzeum, ale w innej roli. Na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstaje film prezentujący międzynarodową drogę wodną E70 Antwerpia (Belgia) - Kłajpeda (Litwa) przebiegająca przez 6 polskich województw. Kostrzyn leży również na tym szlaku. Ekipa filmowa realizująca film na zlecenie TVP dotarła do naszego miasta. Mieczysław Hryniewicz (znany z kultowego serialu "Zmiennicy" oraz "Na Wspólnej)" pełnił rolę turysty. Przewodnikiem po Starówce był dyrektor MTK Ryszard Skałba. Obaj Panowie szybko znaleźli wspólny język i rozstali się w dobrej komitywie, czego dowodem jest załączona fotografia. O dacie emisji filmu postaramy się Państwa wcześniej poinformować.
Dodano: 18.06.2014

Dni Twierdzy już wkrótce! NA ŁONIE PRZYRODY
Rekonesans botaniczny po terenie Starego Miasta (13.06.) upłynął pod znakiem zmagania się uczestników z naturą, która strugami deszczu próbowała bronić dostępu do swoich skarbów. Z częściowym powodzeniem: kilka osób zrezygnowało w trakcie spotkania z dalszego poznawania tajników przyrody, grupa "twardzieli" wytrzymała jednak do końca. Pani Ewa Drewniak z Muzeum Łąki w Owczarach zaprezentowała tylko fragmentarycznie bogactwo gatunków roślinności Starego Miasta, które o tej porze roku zamienia się w istną dżunglę. Rozpoznanie i nazwanie wszystkich występujących tu gatunków mogłoby stanowić przedmiot interesujących badań naukowych. Warto samodzielnie zabawić się w botanika i pogłębić swoja wiedzę w terenie. Zapraszamy więc na Stare Miasto zarówno miłośników historii, jak i przyrody.
Dodano: 17.06.2014

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO NOWY STATUT MTK
Uchwałą nr XL/304/14 z dnia 15 maja 2014 r. Rada Miasta przyjęła Statut Muzeum Twierdzy w nowym brzmieniu. Dokonane zmiany mają w większości przypadków charakter raczej porządkowy oraz sankcjonują aktualną sytuację Muzeum. Istotną zmianą jest nowy adres naszej siedziby. Dotychczasowy (ul. Chyżańska 48) sprawiał nie tylko problemy pocztowcom dostarczającym korespondencję, ale również turystom, którzy niekiedy bezskutecznie poszukiwali naszych biur w Bastionie Filip. Nasz nowy adres to ul. Graniczna 1, co odpowiada rzeczywistemu położeniu biura Muzeum. Nowy Statut wszedł w życie w dniu 10 czerwca br. Pełny tekst znajdziecie Państwo [TUTAJ]
Dodano: 11.06.2014

Droga krzyżowa ZBIÓRKA PIENIĘŻNA NA POMNIK MARGRABIEGO JANA
31 sierpnia w ramach Dni Twierdzy odsłonięty został po przeprowadzonej renowacji i po odtworzeniu brakujących elementów odnaleziony przed kilkoma laty cokół pomnika Margrabiego Jana Kostrzyńskiego.
Pomnik ten pierwotnie ustawiony na Starym Mieście w roku 1903, nie przetrwał zawieruchy wojennej. Jego fragmenty długo leżały zapomniane na hałdzie kamieni na terenie jednej z kostrzyńskich firm. Dzięki staraniom Muzeum udało się odrestaurować cokół zgodnie z programem konserwatorskim i ustawić go ponownie w 500 rocznicę urodzin Margrabiego. W najbliższym czasie zostanie zagospodarowane otoczenie pomnika. Brązowa figura Jana przepadła jak sądzimy na zawsze. Udało się nam jednak "namierzyć" w magazynie jednego z muzeów berlińskich gipsowy model pomnika, będący pierwowzorem figury dzieła Fritza Schapera. Opracowaliśmy również komputerowo trójwymiarową wersję pomnika.
Obecnie staramy się pozyskać środki na sfinansowanie wykonania odlewu figury i jej ustawienia na cokole. Rozpoczęliśmy oficjalną i legalną zbiórkę pieniężną na ten cel. Posiadamy formalną zgodę Urzędu Miasta, nasz projekt został zaakceptowany przez europejską sieć transferu darowizn TGE (w Niemczech członkiem sieci jest Maecenata Stiftung z Monachium). Możemy się pochwalić pierwszymi sukcesami: na nasze specjalne konto wpłynęła już kwota 2 tys. euro od osoby prywatnej i uzyskaliśmy pisemną deklarację jednego z niemieckich stowarzyszeń informującą o przeznaczeniu 20 tys. euro na ten cel! Wszelkie osoby, firmy i instytucje, które chciałyby wesprzeć naszą inicjatywę mogą dokonać wpłat na konto Muzeum Twierdzy

Muzeum Twierdzy Kostrzyn
ul. Chyżańska 48
66-470 Kostrzyn nad Odrą

Dla płatności w PLN:
84 8355 0009 0008 7809 2000 0001
(Cel: pomnik Jana)

Für Zahlungen in EUR:
Swift: POLUPLPR
IBAN: PL30 8355 0009 0008 7809 2000 0003
(Bestimmung: Denkmal Johann)

Foto:
1. Pomnik przed zniszczeniem [ZOBACZ]
2. Cokół zniszczony [ZOBACZ]
3. Cokół po renowacji [ZOBACZ]
4. Figurka gipsowa [ZOBACZ]
5. Wirtualna rekonstrukcja postaci Jana [ZOBACZ]  

Dokumenty:
1. Pismo TGE [ZOBACZ]
2. Pismo Maecenata [ZOBACZ]
3. Zgoda UM [ZOBACZ]

Dodano: 1.10.2013

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2014 roku
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2011 - wszystkie prawa zastrzeżone